CHIRURGIA

Rekonstrukcja ucha

Plastyka rozerwanego płatka ucha - rekonstrukcja ucha

Plastyka, rekonstrukcja płatka ucha to chirurgiczna procedura przeznaczona dla osób, których uszy zostały rozciągnięte lub naderwane w rezultacie noszenia kolczyków czy wcześniej wykonanych tuneli oraz dla tych, których płatek ucha został przecięty lub naderwany

Zabieg wykonywany po konsultacji lekarskiej

Koszt zabiegu
od 500 zł 

Czas zabiegu
Ok 40 min 

Znieczulenie
TAK 

Rekomendowana liczba zabiegów
1

Sugerowane odstępy między zabiegami

Obszar
Twarz

Zarezerwuj wizytę u chirurga online.

Revival Clinic

Najczęstsze pytania naszych klientów

Wskazania

Najczęściej wskazaniem do zabiegu jest nieprawidłowy kształt, dziury po kolczykach lub tunelach, rany szarpane płatka czy zerwany płatek.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do operacji stanowią zaburzenia krzepliwości krwi oraz przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych. Z tego powodu lekarz w trakcie konsultacji może zalecić przerwę od przyjmowania niektórych leków na dwa tygodnie przed zaplanowanym zabiegiem.

Poważnym przeciwwskazaniem jest również zaawansowana choroba sercowo-naczyniowa z zaburzeniami rytmu serca, z towarzyszącym nadciśnieniem tętniczym.

Należy poinformować lekarza o znanym nam uczuleniu na leki znieczulające miejscowo.
Przeciwwskazanie do zabiegu stanowi również nieuregulowana cukrzyca, zmiany ropne w okolicy planowanego zabiegu, ponieważ grożą zakażeniem rany.

W ciąży z reguły nie wykonuje się zabiegów, które nie są koniecznością; rekonstrukcja płatka ucha powinna zostać odroczona do czasu urodzenia dziecka.

Przygotowanie do zabiegu

Wymagane jest odbycie konsultacji chirurgicznej, podczas której specjalista zakwalifikuje pacjenta do zabiegu.

Opis zabiegu

Podejście chirurga do zabiegu rekonstrukcji może się w pewnym stopniu różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i warunków anatomicznych danego pacjenta. Zabieg jest omówiony i zaplanowany w trakcie wstępnej konsultacji, podczas której lekarz udziela również odpowiedzi na ewentualne pytania nurtujące osobę, która chce poddać się zabiegowi rekonstrukcji.

Czas trwania całego zabiegu wynosi około 30 minut, jeżeli dotyczy jednego ucha i odpowiednio 60 minut jeżeli rekonstrukcja obejmuje oboje uszu.

Od rodzaju uszkodzenia płatka ucha – czy jest ono całkowicie rozerwane, czy też ubytek jest niepełny, a także od lokalizacji defektu zależy przyjęta technika zabiegu. Jeżeli mamy do czynienia z niecałkowitym rozerwaniem płatka małżowiny usznej, rekonstrukcja może przybrać różną formę, w zależności od lokalizacji uszkodzenia. Jeśli usuwana szczelina jest niekompletna i znajduje się na obszarze górnych 2/3 płatka, możliwe jest wycięcie samej zmiany, a następnie jej zeszycie.

Po zabiegu pacjent może udać się do domu

Efekt rekonstrukcji widoczny jest już bezpośrednio po zabiegu. Jeżeli pacjent w trakcie rekonwalescencji sumiennie stosuje się do zaleceń swojego lekarza, dbając o pooperacyjną ranę w określony sposób, efekt powinien być coraz lepszy w miarę upływu czasu. Stosując maść z antybiotykiem i utrzymując zrekonstruowany płatek w miarę możliwości suchy, zapobiegamy rozwojowi zakażenia, które wydłużyłoby czas gojenia. Po około 7-10 dniach po zabiegu, jeżeli gojenie postępuje prawidłowo, usuwane są szwy. Zdjęcie szwów jest bardzo szybkie i nie powinno boleć. Początkowo blizny po zabiegu mogą być czerwone i bardziej widoczne, jednak w miarę upływu czasu skóra tej okolicy blednie, ucho wygląda całkowicie normalnie i nie jest z reguły widoczna ingerencja chirurga.

Zastosowana technologia

Zabieg wykonywany jest metodą  chirurgiczną

Zalecenia po zabiegu

Zalecenia wydawane przez lekarza

W okresie po zabiegowym występuje przez 2-3 dni bolesność miejsc operowanych, która może być zniwelowana przez zażywanie leków zgodnie z zaleceniem lekarza. Opatrunek noszony jest zwykle przez tydzień. W pierwszych dniach pooperacyjnych występuje obrzęk i zaczerwienienie małżowin, które ustępuje całkowicie zazwyczaj do 2-3 tygodni po zabiegu.

Zabieg Cena
Plastyka jednego płatka ucha od 800 PLN
Plastyka dwóch płatków ucha od 1400 PLN

 

Konsultacja lekarska jest wliczona w cenę zabiegu w sytuacji, gdy zabieg zostanie wykonany tego samego dnia, a jego cena  przekroczy 500 zł.