DERMATOLOGIA

Laserowe leczenie grzybicy paznokci

Laserowe leczenie grzybicy paznokci metodą CLEARSTEPS™ FOTONA

Szacuje się, iż grzybica paznokci (onychomikoza) może dotyczyć obecnie nawet 10 procent ogółu populacji, a zachorowalność na nią stale wzrasta. Na chorobę tę najbardziej podatni są  ludzie starsi, chorzy na cukrzycę oraz osoby z obniżoną odpornością, u których nastąpiły urazy mechaniczne paznokci. Schorzenie to zazwyczaj obejmuje palce stóp, a infekcje tego typu wywołują najczęściej grzyby z grupy dermatofitów, rzadziej drożdżopodobne, a incydentalnie – pleśnie.

Onychomikoza jest powszechnym i łatwo rozprzestrzeniającym się schorzeniem, a jej rozwojowi na palcach stóp sprzyja okoliczność przebywania w ciepłym, ciemnym i wilgotnym środowisku, jakim są buty.

Charakterystycznymi objawami wskazującymi na infekcję grzybicą są:

 • zmieniająca się barwa paznokci na kolor żółty, brązowy, czarny lub biały
 • pojawiające się na powierzchni paznokcia bruzdy i fałdy
 • rogowacenie tkanki pod płytką paznokcia
 • paznokcie stają się łamliwe lub zaczynają się odkształcać i odstawać

Choroba ta często jest początkowo bagatelizowana, jako że dyskomfort i ból pojawiają się dopiero w momencie kruszenia się płytki oraz spotęgowania wrażliwości skóry. Pojawia się uczucie swędzenia i pieczenia. Zlekceważona i nieleczona grzybica może prowadzić do powikłań, a najczęstszym jest trwała utrata paznokcia.  Może również nastąpić rozprzestrzenienie infekcji na inne obszary ciała, a także dostanie się do krwiobiegu.

Leczenie infekcji grzybiczej paznokci należy rozpocząć od konsultacji z lekarzem specjalistą. Przy podejmowaniu przez lekarza decyzji o sposobie przeciwdziałania infekcji, ważny może być wynik badania mikologicznego. Najczęściej w leczeniu grzybicy stosuje się miejscowo środki przeciwgrzybicze lub farmakologiczne środki doustne. Kuracja może trwać nawet parę miesięcy. W Revival Clinic oferujemy najnowsze osiągnięcie w eliminowaniu grzybicy paznokci – laseroterapię. Terapia jest prosta, szybka i nie wpływa na organizm.

Laser medyczny – sposób na grzybicę paznokci?

Laserowe usuwanie grzybicy paznokci to rewolucyjny, przyjazny dla Pacjenta sposób leczenia grzybicy (drożdżycy). Do tego zabiegu wykorzystywany jest nieablacyjny laser Nd: YAG o długości 1064 nm. Często używane lakiery i maści rzadko kiedy realnie wpływają na dłonie i stopy, a leki podawane doustnie mogą znacznie obciążać wątrobę. Laser natomiast nie uszkadza płytki paznokciowej, a do zapoczątkowania procesu regeneracji nowego, zdrowego paznokcia wystarczą zaledwie 4 zabiegi powtarzane co kilkanaście dni.

Jak światło laserowe wpływa na paznokieć?

Laser wydziela światło cieplne, które równomiernie naświetla paznokieć i otaczające go tkanki, skutecznie osłabia i zabija grzyby, które go zaatakowały. Procedura wykorzystująca laser to bezpieczny i skuteczny sposób na pozbycie się grzybicy paznokci czy skóry. Laserowe leczenie grzybicy polega na naświetlaniu płytki paznokcia głowicą, szybko przesuwaną co kilka milimetrów po płytce. Głębokie termiczne ogrzewanie impulsami lasera na płytce oraz pod płytką zabija grzyba pasożyta, doprowadzając do jego zniszczenia.

Na grzybicę paznokci stosujemy medyczny laser Fotona, bezboleśnie uzyskując szybki i trwały efekt.

Koszt zabiegu
od 300 zł 

Czas zabiegu
15 min 

Znieczulenie
NIE

Rekomendowana liczba zabiegów
3-4

Sugerowane odstępy między zabiegami

1 tyg.

Obszar
stopy

Zapisz się na zabieg, zarezerwuj online.

Najczęstsze pytania naszych Pacjentów

Wskazania

Laserowe leczenie grzybicy paznokci zaleca się w przypadku występowania następujących objawów:

 • Stopniowa zmiana barwy płytki na mlecznożółtą, żółtobrązową lub zielonobrązową
 • Powierzchnia paznokcia staje się gruba i matowa
 • Płytka odwarstwia się od podłoża, paznokieć kruszy się i łamie
 • Na początku zakażenia wokół paznokcia powstaje stan zapalny
 • Pojawiają się dolegliwości bólowe
 • Płytka paznokcia staje się gruba, matowa z widocznymi bruzdami
 • Niepokojącym objawem są również żółte lub brązowe pasma na płytce paznokcia

Przeciwwskazania

Laserowe leczenie grzybicy paznokci wymaga dobrego ogólnego stanu organizmu, dlatego przed przystąpieniem do zabiegu Twój organizm powinien być w dobrym stanie fizycznym. Przeziębienie czy opryszczka w stanie aktywnym będzie czynnikiem wykluczającym dla każdego rodzaju zabiegu. Jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, będziesz musiała wstrzymać się z wykonywaniem zabiegu do zakończenia okresu karmienia.

Dodatkowe przeciwwskazania przy zabiegu laserowego leczenia grzybicy:

 • skaleczenia w obszarze zabiegowym
 • aktywne choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze
 • przyjmowanie antybiotyków, sterydów, środków światłouczulających.

Przygotowanie do zabiegu

Zabiegi nie wymagają szczególnych przygotowań, jednakże istnieje kilka wytycznych. Na tydzień przed wizytą należy odstawić leki typu antykoagulanty i sterydy. W związku z faktem, iż do kuracji wykorzystywany jest laser, odradzamy również stosowanie środków fotouczulających. W dniu zabiegu paznokcie nie powinny być pokryte żadnymi kosmetykami.

Opis zabiegu leczenia grzybicy paznokci laserem medycznym Fotona

Zazwyczaj zabiegi trwają ok. 10–15 minut. Leczenie standardowo składa się z 5 sesji zabiegowych powtarzanych co tydzień. Po miesiącu wykonuje się jeszcze jeden zabieg a następnie należy odczekać 12 miesięcy aż płytka paznokci w pełni odrośnie.

Operator nie dotyka bezpośrednio zainfekowanych miejsc głowicą, jednakże przesuwa głowicę na wysokości 1–2 cm nad płytką. Wszystkie paznokcie powinny być naświetlane podczas każdego zabiegu. Światło lasera przenika przez płytkę paznokcia skutecznie eliminując grzyby znajdujące się pod płytką oraz w tkance skórnej. Laser sprawia, iż Pacjent w naświetlanym miejscu odczuwa delikatne, przyjemne ciepło. Zabiegi mogą być również wspomagane poprzez używanie kremów przeciwgrzybiczych (np. Lamisilatt lub Daktarin), które mają wzmocnić efekt terapii.

W porównaniu z tradycyjnymi sposobami, działanie światła laserowego jest najbezpieczniejszą metodą redukcji grzyba, a zabiegi są bezbolesne.

Warto pamiętać, że na efekty musimy poczekać. Działanie Fotony umożliwia stopniowy wzrost zdrowych płytek paznokciowych. W normalnych warunkach paznokcie dłoni rosną 5–6 miesięcy, a stóp 12–18 miesięcy.

Zastosowana technologia leczenia grzybicy paznokci

Zabiegi wykonywane są medycznym laserem Fotona Nd: YAG o długości 1064 nm, który działa bakteriobójczo oraz grzybobójczo.

Zalecenia po zabiegu leczenia grzybicy paznokci

Należy stosować się do zaleceń  wydawanych przez lekarza.

Po zabiegu najważniejsza jest dbałość o higienę paznokci. Należy zdezynfekować wszystkie rzeczy, które miały bezpośredni kontakt z zakażoną okolicą. Ryzyko nawrotu choroby zostanie zminimalizowane jeżeli po zabiegu pacjent będzie stosował spray przeciwgrzybiczy. Należy dokładnie odkazić wszelką odzież oraz obuwie, które miały kontakt z chorą tkanką.

Zabiegi laserowego leczenia grzybicy nie wyłączają Cię z wielu codziennych aktywności. Bardzo ważne, aby przez cały czas trwania terapii nie malować paznokci i nie używać żadnych preparatów z acetonem, np. zmywacz do paznokci. Płytki opracowanych paznokci powinny pozostać w nienaruszonym stanie i nie mogą być pokrywane żadnymi substancjami obcymi. Nie zalecamy też intensywnego opalania się, korzystania z sauny i basenu.

Istotnym elementem jest również systematyczna kontrola kurowanych miejsc po 3 i 6 miesiącach.

Minimalny okres między zabiegami

7 dni

Zdjęcia PRZED i PO

Cennik laserowego leczenia grzybicy paznokci

Obszar Cena za 1 zabieg Cena za Pakiet 6 zabiegów
zabieg na 10 paznokci 300 PLN 1800 PLN