FLEBOLOGIA

Skleroterapia

Skleroterapia jest wysoce skuteczną metodą leczenia zabiegowego niewydolności żylnej. Podawany w drodze nakłucia lek ma za zadanie odciąć od krążenia niewydolne, rozszerzone naczynia żylne. Pod wpływem leku dochodzi do uszkodzenia błony wewnętrznej żyły, wskutek czego żyła włóknieje, a z czasem organizm bezpowrotnie ją wchłania, dzięki czemu pajączek naczyniowy lub żylak staje się zupełnie niewidoczny.

To jedna z najbezpieczniejszych form leczenia, dzięki czemu można ją zastosować u większości Pacjentów. Dzięki swej precyzji metoda ta jest również przeprowadzana na żylakach nawrotowych, które często pojawiają się po operacjach chirurgicznych. Przewaga skleroterapii nad metodami operacyjnymi polega na możliwości przeprowadzenia jej w warunkach ambulatoryjnych bez konieczności znieczulenia. Ponadto przebiega w krótszym czasie i nie uszkadza tkanek.

Koszt zabiegu
od 500 zł 

Czas zabiegu
Ok 40 min 

Znieczulenie
Nie 

Rekomendowana liczba zabiegów
1

Sugerowane odstępy między zabiegami

Obszar
 Nogi

Zarezerwuj wizytę lekarza flebologa

Najczęstsze pytania naszych klientów

Wskazania

Wskazaniem do  wykonania skleroterapii jest obecność venulektazji, potocznie nazwanych pajączkami naczyniowymi  na bocznej i przyśrodkowej powierzchni uda, pod kolanami i na podudziach. Dobrym wskazaniem są również drobne żylaki na udach i podudziach przy prawidłowych, wydolnych głównych pniach żylnych.

Przeciwwskazania

według oceny lekarza przeprowadzającego konsultację medyczną

  • nadwrażliwość na substancję aktywną obecną w leku,
  • niedokrwienie kończyn dolnych,
  • przebyte oraz aktywne zmiany zakrzepowo-zatorowe,
  • zatorowość płucna i ciężkie choroby układowe,
  • stan zapalny skóry, w którym ma być wykonana skleroterapia,
  • ciąża i karmienie piersią
  • świeża opalenizna.

Przygotowanie do zabiegu

Wymagane jest odbycie konsultacji z chirurgiem flebologiem , podczas której specjalista zakwalifikuje pacjenta do zabiegu.

Nie zalecamy przyjmowania jakichkolwiek dodatkowych leków przed zabiegiem.

Nie jest konieczne również usunięcie owłosienia.

Opis zabiegu

Zabieg zarówno w przypadku skleroterapii piankowej, jak i płynowej wygląda tak samo. Rozpoczyna się od badania USG Duplex Doppler, badania specjalnym oświetlaczem naczyniowym lub badania fizykalnego, podczas którego lekarz sprawdza przebieg żył, a następnie zaznacza miejsca, w których należy wprowadzić lek.

Kolejnym etapem jest podanie środka obkurczającego żyły, czyli właśnie wspomnianego leku, za pomocą cienkiej igły.

Ostatnim etapem jest założenie opatrunku uciskowego i pacjent może udać się do domu. Cała procedura trwa zazwyczaj do 30 minut.

Zabieg skleroterapii najczęściej nie wymaga znieczulenia, ponieważ pacjent nie odczuwa podczas niego bólu, a jedynie ukłucia, gdy igła wprowadzana jest w zmienioną chorobowo żyłę. Pacjent podczas zabiegu pozostaje w pełni świadomy

Zastosowana technologia

Skleroterapia piankowa i płynowa to dwie techniki, które różnią się sposobem podania leku pacjentowi.

  1. Skleroterapia piankowa polega na wstrzyknięciu preparatu, który został spieniony metodą Tessariego – czyli poprzez połączenie leku z powietrzem lub innym gazem obojętnym dla człowieka, np. dwutlenkiem węgla. Lek w postaci pianki dobrze sprawdza się w przypadku większych żylaków, ponieważ jego objętość jest większa i nie rozpływa się po żyle, ale przylega do jej ścian.
  2. Z kolei skleroterapia płynowa to technika podania leku, który jest w formie roztworu. Stosowana jest najczęściej w przypadku mniejszych żył, szczególnie teleangiektazji, popularnie nazywanych pajączkami. Lek wstrzykuje się za pomocą bardzo cienkich igieł, więc precyzja zabiegu jest bardzo wysoka.

Skleroterapia skutecznie zamyka żylaki nawet już po pierwszym zabiegu (w przypadku małych zmian, na przykład pajączków). Oznacza to, że chore żyły zostają wyłączone z układu krwionośnego, przestaje przepływać przez nie krew, a widoczny wcześniej żylak znika.

Efekty skleroterapii oceniane są najczęściej jako bardzo zadowalające, szczególnie jeśli metodę stosuje się w przypadku mniejszych zmian. Większe żylaki mogą być usunięte całkowicie dopiero po całej sesji, czyli po kilku zabiegach.

Zalecenia po zabiegu

Zalecenia wydawane są przez lekarza po zabiegu

Do domu możemy wrócić zaraz po zabiegu. Skleroterapia nie wymaga rekonwalescencji, ale noszenie bielizny uciskowej jest często niezbędne, by osiągnąć pożądane efekty leczenia. Odpowiednią klasę ucisku określi lekarz.

W przypadku niewielkich zmian zastosowanie wyrobów uciskowych może nie być konieczne. Decyduje o tym lekarz.

Jeśli chodzi o dolegliwości po zabiegu, to najczęściej pojawia się zaczerwienie wokół ostrzykniętej żyły, a po kilku dniach bolesność, co świadczy o tym, że żyła ulega stopniowemu zamykaniu.

Zabieg Cena za 1 ampułkę
Skleroterapia piankowa 500 PLN
Echoskleroterapia

(skleroterapia pod kontrolą USG)

1000 PLN