LARYNGOLOGIA

Konsultacja laryngologiczna

Konsultacja laryngologiczna

Konsultacja laryngologiczna zazwyczaj rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego, podczas którego lekarz dokładnie stara się poznać przypadek pacjenta, a w tym objawy, z którymi pacjent się zgłasza, historię chorób, zadaje również pytania, które pozwolą mu na dokonanie oceny stanu zdrowia pacjenta. Na tym etapie wizyty niezwykle ważne jest udzielanie szczerych odpowiedzi, które umożliwią lekarzowi postawienie właściwej diagnozy. Następnie lekarz przeprowadzi badanie podmiotowe oraz przedmiotowe.

Badanie przedmiotowe obejmuje swoim zakresem jamę ustną, nos oraz gardło. Warto wiedzieć, że jest ono nieinwazyjne oraz bezbolesne dla pacjenta i nie wywołuje żadnego dyskomfortu. Do przeprowadzenia badania lekarz użyje wziernika nosowego lub endoskopu, za pomocą których sprawdzi drożność nosa, czy w nosie występuje jakakolwiek wydzielina, a jeśli tak to zbada jej ilość, właściwości oraz barwę, sprawdzi również stan błony śluzowej z naciskiem na jej wygląd, barwę oraz wilgotność, a na koniec otolaryngolog zweryfikuje położenie przegrody nosa i sprawdzi czy nie występują żadne zniekształcenia w jej obrębie. Następnie lekarz za pomocą tzw. szpatułki naciśnie na nasadę języka i oceni części jamy nosowej oraz gardła. Lekarz może również poprosić pacjenta o dokonanie kilku spokojnych wdechów i wydechów przez nos albo też o wciągnięcie powietrza nosem, dzięki czemu podniebienie miękkie u pacjenta się rozluźni i umożliwi przeprowadzenie badania. Niekiedy może zdarzyć się tak, że pacjent nie będzie chciał współpracować z lekarzem lub też będzie miał odruch wymiotny podczas przeprowadzania badania i wtedy konieczne jest wykonanie znieczulenia miejscowego.

Badanie endoskopowe jam nosa nie zawsze jest one wykonywane podczas wizyty, ale może się tak zdarzyć, że lekarz zaleci wykonanie tego badania. Badanie polega na wprowadzeniu do wnętrza jam nosowych endoskopu, który pozwoli na otrzymanie obrazu wyświetlanego na ekranie monitora. Do oceny jam nosowych lekarz używa również okularu lub toru wizyjnego. Badanie endoskopowe pozwala na dokonanie oceny wszelkich zmian anatomicznych zachodzących w obrębie jam nosa, a także określenie stanu przegrody nosa, stanu bocznej ściany jamy nosa, ocenę wielkości małżowin nosowych, drożności ujść zatok przynosowych. Oprócz tego badanie to umożliwia również sprawdzenie czy w przewodach nosowych nie znajduje się żadna wydzielina oraz czy nie ma polipów.

Po wykonaniu wszystkich potrzebnych badań lekarz zapisze odpowiednie leki, zleci dodatkowe badania lub też poinformuje o planie leczenia. Niekiedy dolegliwości pacjentów, mimo że związane są z nosem, gardłem, krtanią, uszami lub zatokami, wymagają skierowania pacjenta do innego specjalisty tkj. stomatolog czy neurolog. Niektóre schorzenia tych części ciała mogą mieć zupełnie inne podłoże niż otolaryngologiczne.

Podczas  wizyty warto również zadać laryngologowi wszystkie nurtujące nas pytania

Przed przyjściem na konsultację medyczną, warto wcześniej przygotować listę przebytych chorób, zażywanych leków i suplementów (również ziołowych) oraz alergii, a jeśli pacjent ją posiada, także dokumentację medyczną choroby i przebytych zabiegów. Należy też zastanowić się, kiedy dokładnie pojawiły się aktualne problemy ze zdrowiem i niepokojące objawy. Bardzo ważne jest również, aby podczas konsultacji lekarskiej niczego nie zatajać – należy powiedzieć lekarzowi o przebytych zabiegach, operacjach, ewentualnych używkach i problemach ze zdrowiem. Ukrycie faktów, choć mogą na pozór wydawać się nieistotne, może niezwykle istotne dla postawionej diagnozy.

Koszt zabiegu
od 150 zł 

Czas zabiegu
30 min 

Znieczulenie
NIE

Rekomendowana liczba zabiegów
1

Sugerowane odstępy między zabiegami

Obszar
Twarz

 Zarezerwuj online