LARYNGOLOGIA

Płukanie zatok metoda Proetza

Nieinwazyjny zabieg laryngologiczny zamiast punkcji zatok

Zabieg ten stosuje się do leczenia przewlekłego zapalenia zatok przynosowych, czyli jednej z najczęstszych przyczyn wizyt u laryngologa.

Jest to bezbolesny (nie wymaga znieczulenia) i nieinwazyjny zabieg laryngologiczny. Charakteryzuje się on bardzo wysoką skutecznością, może zastąpić punkcję igłową zatok.

Płukanie zatok istotnie skraca czas trwania choroby, łagodzi dolegliwości i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Można go przeprowadzać wiele razy.

Koszt zabiegu
400 zł 

Czas zabiegu
Ok 20 min 

Znieczulenie
NIE 

Rekomendowana liczba zabiegów
1

Sugerowane odstępy między zabiegami
4-6 tyg. 

Obszar
Nos

Zapisz się na zabieg, zarezerwuj online.

Najczęstsze pytania naszych klientów

Wskazania

Metodę stosuje się przede wszystkim w celu usunięcia ropnych i śluzowych wydzielin, które powstają podczas stanów zapalnych zatok.
Co sprzyja rozwojowi tych dolegliwości:
– alergie
– krzywa przegroda nosowa
– astma oskrzelowa
– chore zęby
– praca w zanieczyszczonych i zapylonych pomieszczeniach

Przeciwwskazania

według oceny lekarza przeprowadzającego konsultację laryngologiczną

Przygotowanie do zabiegu

Wymagane jest odbycie konsultacji laryngologicznej, podczas której specjalista zakwalifikuje pacjenta do zabiegu na podstawie badania laryngologicznego.

Zazwyczaj nie wymagane są specjalne przygotowania do zabiegu.

Opis zabiegu

W przeciwieństwie do zwykłej punkcji płukanie zatok jest zabiegiem na tyle nieinwazyjnym, że nie wymaga stosowanie żadnego znieczulenia. W fazie przygotowawczej do nosa osoby leczonej zakłada się na kilka minut niewielkie waciki nasączone płynem, który „otwiera” zablokowane ujścia zatok przynosowych. Po ich wyjęciu pacjent kładzie się wygodnie na plecach z lekko odgiętą głową. Siedzący z tyłu lekarz wlewa następnie choremu stopniowo i delikatnie do nosa niewielką ilość wcześniej przygotowanego płynu (płyn ten to najczęściej swego rodzaju koktajl złożony z leków przeciwzapalnych oraz preparatów zmniejszających obrzęk śluzówki i substancji bakteriobójczych). Płyn ten jest następnie odsysany przez drugą dziurkę od nosa za pomocą ssaka.

Cała istota zabiegu jakim jest płukanie zatok nie polega jednak wbrew pozorom na tym, by płyn wlany do nosa przepłynął po prostu z jednej dziurki do drugiej. Dzieje się jeszcze jedna o wiele ważniejsza rzecz. Zawierający leki koktajl wnika mianowicie do zatok przynosowych i wypełnia je wypłukując równocześnie zalegającą tam wcześniej wydzielinę (np.ropną). Takiego efektu jaki oferuje płukanie zatok nie da się dlatego osiągnąć w żaden inny sposób, np. podając leki doustnie czy nawet w zastrzykach.

Zastosowana technologia

Metoda Proetza (nazwa wywodzi się od nazwiska wynalazcy) to niezwykle prosta i skuteczna technika przepłukiwania zatok przynosowych, najczęściej roztworem chlorku sodu.

Zalecenia po zabiegu

Zalecenia wydawane przez lekarza laryngologa

Cennik

Konsultacja i płukanie zatok metoda Proetza 400 PLN