LARYNGOLOGIA

Podcięcie wędzidełka języka

Zabieg podcięcia wędzidełka języka wykonuje się, gdy jest ono nieprawidłowo wykształcone (za krótkie). Jego głównym zadaniem jest prawidłowy, swobodny ruch języka po jamie ustnej. Dzięki niemu możliwe jest poprawne wymawianie poszczególnych głosek.

Koszt zabiegu
500 zł 

Czas zabiegu
Ok 20 min 

Znieczulenie
TAK 

Rekomendowana liczba zabiegów
1

Sugerowane odstępy między zabiegami

Obszar
Jama ustna

Zapisz się na konsultację, zarezerwuj online.

Najczęstsze pytania naszych klientów

Wskazania

Wykonanie podcięcia wędzidełka języka zalecane jest osobom, u których jest ono za krótkie, niedostatecznie wykształcone.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu:

  • występuje ograniczony ruch języka w jamie ustnej,
  • pojawiają się trudności z wysuwaniem języka do przodu,
  • podniesienie języka skutkuje napięciem i zgrubieniem wędzidełka,
  • język jest całkowicie przyrośnięty do dna jamy ustnej,
  • końcówka języka ma charakterystyczne wcięcie przypominające serce,
  • źle wymawiane są głoski wymagające podniesienia języka do góry (l, sz, ż, cz, dż, r).

Nieprawidłowo wykształcone wędzidełko może nieść za sobą wiele negatywnych skutków. Dziecko borykające się z tym problemem ma utrwalony nieprawidłowy nawyk ssania, żucia i połykania. To z kolei prowadzi do wspomnianych wcześniej problemów z wymową i wadą zgryzu.

Zbyt krótkie wędzidełko może także powodować ślinotok, który wywołany jest nagromadzeniem się dużej ilości śliny na dnie jamy ustnej. Ta z kolei nie może zostać prawidłowo odprowadzona, przez co wypływa na zewnątrz. W niektórych przypadkach może również powodować szczękościsk ze względu na niedostateczne otwieranie szczęki podczas mówienia.

Przeciwwskazania

występowanie uczulenia na leki znieczulające,
ogólny zły stan pacjenta,
infekcja dróg oddechowych,
przyjmowanie leków rozrzedzających krew

Przygotowanie do zabiegu

Wymagane jest odbycie konsultacji laryngologicznej, podczas której specjalista zakwalifikuje pacjenta do zabiegu na podstawie badania laryngologicznego.

Opis zabiegu

Podcięcie wędzidełka języka jest zabiegiem najczęściej wykonywanym przez laryngologa. Opiera się on na przecięciu błony zlokalizowanej pod spodem języka. Podcięte wędzidełko goi się szybko, najczęściej bez powikłań. Zarówno przed zabiegiem, jak i po nim konieczne jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń mających na celu zapobieganie zrostom oraz wyuczenie prawidłowych ruchów języka. Należy pamiętać, że sama procedura nie jest w pełni skuteczna, a jej elementarną częścią są ćwiczenia.

Zastosowana technologia

Według rekomendacji lekarza, metoda chirurgiczna lub laserowa

Zalecenia po zabiegu

Zalecenia wydawane przez lekarza laryngologa

Cennik

Podcięcie wędzidełka języka 500 PLN

Konsultacja lekarska jest wliczona w cenę zabiegu w sytuacji, gdy zabieg zostanie wykonany tego samego dnia, a jego cena  przekroczy 500 zł.