PROKTOLOGIA

Laserowe leczenie hemoroidów

Metoda polegająca na laserowym naświetlaniu zmiany hemoroidalnej w miejscu jej unaczynienia

Choroba hemoroidalna polega na stanach zapalnych guzków krwawniczych, które powiększają się, nadmiernie wypełniają się krwią i nie opróżniają się do końca. Objawami choroby hemoroidalnej jest świąd, krew pojawiająca się przy oddawaniu stolca, uczucie niecałkowitego wypróżnienia, a także ból i wypadanie żylaków (w kolejnych stadiach rozwoju schorzenia).

Do jednych z najnowocześniejszych metod leczenia żylaków odbytu należy laseroterapia, polegająca na naświetlaniu zmienionych chorobowo guzków krwawniczych za pomocą wprowadzonego do ich wnętrza światłowodu zasilanego światłem lasera.

Zalety metod laserowych:

  • Zabiegi bezbolesne
  • Bez ryzyka uszkodzenia śluzówki i zwieracza
  • Niskie ryzyko powikłań
  • Zabieg ambulatoryjny lub w ramach chirurgii jednodniowej
  • Szybki powrót do normalnej aktywności
  • Możliwość powtarzania zabiegu lub łączenia z innymi zabiegami

Zabieg wykonywany po konsultacji lekarskiej

Koszt zabiegu
1100 zł 

Czas zabiegu
Ok 30 min 

Znieczulenie
TAK 

Rekomendowana liczba zabiegów
1

Sugerowane odstępy między zabiegami

Obszar
Ciało

Zapisz się na konsultację, zarezerwuj online.

Najczęstsze pytania naszych klientów

Wskazania

Choroba hemoroidalna obejmuje dwa typy hemoroidów, zróżnicowanych pod względem ich występowania. Zmiany hemoroidalne dzielimy zatem na zewnętrzne i wewnętrzne. Ich rodzaj różnicujemy na podstawie ich położenia w stosunku do linii grzebieniastej (wewnętrzne – powyżej linii, zewnętrzne – poniżej).

Hemoroidy wewnętrzne klasyfikujemy na podstawie skali stopniowej, określonej na podstawie stopnia wypadania hemoroidów z odbytu:

  • Stopień I – hemoroidy niewypadające, są to powiększone naczynia krwionośne
  • Stopień II – hemoroidy wypadające podczas parcia, cofają się samoistnie
  • Stopień III – hemoroidy wypadające podczas parcia, odprowadzalne
  • Stopień IV – hemoroidy pozostające na zewnątrz, nieoprowadzalne

Istnieje możliwość, iż u niektórych osób objawy choroby hemoroidalnej dotyczą obu typów hemoroidów występujących jednocześnie.

Jak rozpoznajemy hemoroidy? 
Podstawą rozpoznania hemoroidów jest badanie przedmiotowe. Ocena wzrokowa pozwala na uwidocznienie zmian hemoroidalnych znajdujących się na zewnątrz odbytu lub takich, które zaczęły wypadać poza jego obręb. W celu wykluczenia innych chorób zlokalizowanych w okolicy odbytu wymagane jest przeprowadzenie badania per rectum.

Uwidocznienie hemoroidów wewnętrznych jest możliwe za pomocą badania anoskopowego. Jest to badanie wykonywane za pomocą sztywnego wziernika, umożliwiające zbadanie kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy.

Wybór metody leczenia choroby hemoroidalnej jest uzależniony od stopnia powiększenia guzków, a także od poziomu towarzyszących hemoroidom dolegliwości oraz wieku pacjenta.

Przeciwwskazania

Ciąża
Cukrzyca
Rozrusznik serca
Choroby serca
Choroby wątroby
Zaburzenia krzepnięcia
Epilepsja
Stany zapalne skóry ( bakteryjne, wirusowe i grzybicy )
Choroby nowotworowe
Aktywne zmiany wirusowe lub bakteryjne na skórze
Stosowanie niektórych leków:
Leków obniżających krzepliwość krwi; antykoagulanty np.aspiryny

Przygotowanie do zabiegu

Przed każdym zaplanowanym zabiegiem pacjenci w naszej klinice muszą odbyć wizytę konsultacyjną, podczas której lekarz diagnozuje rodzaj zmiany i proponuje indywidualną metodę leczenia. Podczas konsultacji nasi specjaliści przeprowadzają z pacjentem szczegółowy wywiad lekarski i omawiają wszystkie metody leczenia, które można zastosować u danej osoby, uwzględniając przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo naszych pacjentów. Lekarz podczas wizyty może przeprowadzić wstępne badanie rektoskopowe, które umożliwi mu dokładne przebadanie zmiany. Przed wykonaniem badania każdy pacjent musi mieć wykonaną lewatywę. Dokładne oczyszczenie jelit umożliwia naszym specjalistom szczegółowe zbadanie obszaru objętego zmianami chorobowymi. Zaleca się również, aby pacjenci w dniu wykonania zabiegu pozostawali na czczo.

Opis zabiegu

Jest to metoda polegająca na laserowym naświetlaniu zmiany hemoroidalnej w miejscu jej unaczynienia. Do naświetlenia dochodzi za pomocą lasera Nd:Yag, czego celem jest koagulacja naczyń i zwłóknienie tkanki hemoroidów. Zabieg laserowego leczenia choroby hemoroidalnej przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Charakteryzuje go bardzo wysoka skuteczność terapii, krótki okres rekonwalescencji i możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania tuż po zabiegu. Czas zabiegu to ok. 15–20 minut.

Nie można zagwarantować całkowitego wyleczenia hemoroidów.
Choroba hemoroidalna może ujawnić się po pewnym czasie na innych, obecnie zdrowych hemoroidach, które spełniają swoje określone funkcje. Ponowne pojawienie się chorobowo zmienionych hemoroidów w dużym stopniu zależne jest od takich czynników jak, tryb życia, genetyczne predyspozycje, dieta itp.

Zastosowana technologia

Ten nowatorski zabieg laserowego leczenia hemoroidów w naszym centrum wykonujemy laserem Nd: YAG neodymowo – jagowym firmy Fotona Spectro SP o długości fali świetlnej 1064nm . Jest to najgłębiej penetrujący promień lasera dostępny na światowych rynkach, dzięki czemu może niszczyć naczynia o dużej średnicy głęboko schowane pod skórą. Jednocześnie, dzięki homogenicznej penetracji, ma on bardzo szerokie spectrum zastosowania oraz minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek. Raporty kliniczne potwierdzają: a) długość fali lasera Nd:YAG związana z wytworzeniem największej objętości termicznej w tkance podskórnej i niewielkim prawdopodobieństwem wywołania uszkodzeń w sąsiadującej skórze właściwej; b) dzięki impulsowemu trybowi działania lasera Nd:YAG ( QCW ) posiada znacząco większą zdolność koagulowania naczyń krwionośnych w porównaniu z laserami diodowymi działającymi w trybie fali ciągłej ( CW ). Zatem Laser Fotona Spectro SP dzięki najwyższej mocy i zaawansowanym systemom bezpieczeństwa jest najszybszym i najbezpieczniejszym laserem na rynku.

Zalecenia po zabiegu

Zalecenia wydawane przez lekarza

W czasie rekonwalescencji musi tylko często się podmywać, używając szarego mydła i środków antyseptycznych.

Cennik

Laserowe leczenie hemoroidów1100 PLN (za 1 zabieg)

 

Konsultacja lekarska jest wliczona w cenę zabiegu w sytuacji, gdy zabieg zostanie wykonany tego samego dnia, a jego cena  przekroczy 500 zł.