LARYNGOLOGIA

Laserowa ewaporyzacja krypt migdałowych (Kryptoliza Migdałków)

Świeższy oddech, mniej infekcji gardła - nie zawsze jest konieczne wycięcie migdałków

Zdrowe migdałki mają gładką, jednolitą powierzchnię. Zdarza się, w że przebiegu miejscowego przewlekłego procesu zapalnego powierzchnia migdałków przestaje być jednorodna, pojawiają się w niej nierówności i zagłębienia, tzw. krypty migdałkowe. Z czasem dochodzi do gromadzenia się w tych miejscach fragmentów pokarmowych, złuszczonych śluzówek, bakterii i w konsekwencji tworzą się tzw. kamienie migdałkowe. Kamienie migdałkowe zwykle są przyczyną stałego nieprzyjemnego zapachu z ust i uczucia dyskomfortu w gardle.

Rozwiązaniem na te dolegliwości jest zabieg kryptolizy migdałków podniebiennych.

Czym jest laserowa ewaporyzacja krypt migdałkowych i na czym polega?
Jest to zabieg, którego zadaniem jest zmniejszenie i spłycenie krypt migdałkowych przy użyciu lasera. Pod wpływem działania światła lasera w kryptach tworzą się blizny, które doprowadzają do zmniejszenia krypt oraz wygładzenia i ujednolicenia powierzchni migdałka.

Czy zabieg jest bolesny? 
Nie. Obszar zabiegowy jest znieczulany miejscowo, co powoduje, iż zabieg jest niebolesny.

Koszt zabiegu
800 zł 

Czas zabiegu
Ok 30 min 

Znieczulenie
Tak 

Rekomendowana liczba zabiegów
1

Sugerowane odstępy między zabiegami
4-6 tyg. 

Obszar
Gardło

Zapisz się na zabieg, zarezerwuj online.

Najczęstsze pytania naszych klientów

Wskazania

Zabieg ma zastosowanie w leczeniu takich dolegliwości, jak przewlekłe stany zapalne i bóle migdałków, przewlekły, nieprzyjemny zapach z ust czy dyskomfort w gardle.

Przeciwwskazania

według oceny lekarza przeprowadzającego konsultację laryngologiczną

Przygotowanie do zabiegu

Przed pierwszym zabiegiem przez przynajmniej godzinę nie należy spożywać żadnych pokarmów. Wymagane jest odbycie konsultacji laryngologicznej, podczas której specjalista zakwalifikuje pacjenta do zabiegu na podstawie badania laryngologicznego wykluczającego zmiany obturacyjne gardła środkowego oraz nosogardła. W dniu zabiegu należy być w pełni zdrowym w obrębie nosa oraz gardła.

Opis zabiegu

Jest to zabieg, którego zadaniem jest zmniejszenie i spłycenie krypt migdałkowych przy użyciu lasera. Pod wpływem działania światła lasera w kryptach tworzą się blizny, które doprowadzają do zmniejszenia krypt oraz wygładzenia i ujednolicenia powierzchni migdałka.

Zastosowana technologia

Zastosowanie promieniowania lasera

Zalecenia po zabiegu

Przez 7 dni od wykonania zabiegu należy unikać potraw gorących i mocno ciepłych, które mogłyby dodatkowo podrażnić obszar zabiegowy. Zaleca się utrzymanie letniej temperatury spożywanych posiłków. Należy na ten okres wyeliminować spożycie alkoholu, mocno przyprawionych potraw oraz produktów typu chrupki chleb, herbatniki itp., które swoją strukturą mogłyby boleśnie podrażnić poddane zabiegowi migdałki.

Czy istnieje ryzyko wystąpienia powikłań?

Istnieje, jednak jest ono znikome. Po zabiegu może dojść do infekcji gardła, zaburzeń barwy głosu czy też niewydolności podniebienno-gardłowej. Po zabiegu podniebienie może zmienić kolor na szarobrązowe, a także mieć nierówną strukturę. Zazwyczaj aby uniknąć ryzyka infekcji, pacjent przez pewien okres po zabiegu przyjmuje przepisany przez lekarza antybiotyk.

Minimalny okres między zabiegami

Czy zabieg należy powtarzać?
Czasami. W większości wypadków wystarcza jeden zabieg w celu pozbycia się problemu, jednak zdarza się, iż niektórzy pacjenci wymagają wykonania zabiegu poprawkowego. Konieczność poprawki jest wskazywana na wizytach kontrolnych, które odbywają się zazwyczaj 8 tygodni po zabiegu.

Cennik

Laserowa ewaporyzacja krypt migdałkowych800 PLN
Kryptoliza migdałków podniebiennych800 PLN

 

Konsultacja lekarska jest wliczona w cenę zabiegu w sytuacji, gdy zabieg zostanie wykonany tego samego dnia, a jego cena  przekroczy 500 zł.